Eşti aici

APEL PENTRU SPRIJIN LA RENOVAREA BISERICII MĂNĂSTIRII

  Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, în luna iulie 2017 au început lucrările de renovare, izolare și mărire a bisericii mănăstirii noastre. Aceste lucrări trebuiau neapărat  începute, pentru a asigura buna desfășurare a slujbelor, iarna fiind foarte frig în biserica existentă, precum și pentru a putea primi in biserică pe toți cei care doresc să participe la slujbe.

  Pe parcursul lucrărilor, au apărut anumite categorii de probleme neprevăzute inițial, care au ridicat prețul estimat, cum ar fi:
  -          Subzidirea bisericii (nu s-a știut ca biserica nu are fundație);
  -          Lucrări de boltire a acoperișului în interior și zidirea unei abside în partea stângă, obținându-se un plan general cruciform, pentru a încadra construcția în arhitectura bisericească răsăriteană;

  O mare parte din lucrări au fost deja executate. În momentul de față se lucrează la acoperiș, dar mai sunt multe de făcut, după cum urmează:
  -          Termoizolarea și învelirea cu lemn a pereților exteriori;
  -          Realizarea instalațiilor electrice și de încălzire;
  -          Turnarea șapei și tencuirea spațiului interior;
  -          Montarea pavimentului;
  -          Realizarea și montarea ușilor și ferestrelor.

  Pentru a putea continua și termina, avem nevoie de sprijinul dumneavoastră ! Cu cât mai mulți ne veți fi aproape în perioada următoare, cu atât mai repede și mai bine se vor desfășura lucrările!
  Este important sa finalizăm într-un timp scurt, pentru a putea sluji în biserică, în momentul de față slujbele desfășurându-se în trapeza mânăstirii.

  Va rugam sa vorbiți și rudelor și prietenilor despre acest proiect, cu toți cei care ar putea sa îl sprijine atât cu rugăciune, cât și cu ajutor financiar!  Până acum, donațiile au venit nu numai din Belgia, dar și din România, Germania, Anglia, Luxemburg și Norvegia.
  S-au plătit astfel 110 000 euro, mai este nevoie de aprox.70 000 euro pentru a putea încheia lucrările.

  Dumnezeu să răsplătească tuturor celor care ne susțin ! Fie ca acest locaș să fie un loc de tămăduire sufletească și trupească pentru toți cei care poposesc aici acum, dar și pentru generațiile care vor veni după noi !

  Mulțumim tuturor!
  Obștea mânăstirii Namur


  ©2011-2017  Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului – Vedrin, Belgia
  Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale & Meridionale